Czy na murek oporowy trzeba mieć pozwolenie?

Popularne i często stosowane murki oporowe to łatwy w zorganizowaniu sposób zabezpieczenia gruntu. Wykorzystywany jest przede wszystkim na działkach mieszkalnych i w ogrodach, na obszarze których występują duże nierówności, lub których teren jest pochyły. W takiej sytuacji murek oporowy może być rozwiązaniem funkcjonalnym, które zabezpieczy grunt przed osuwaniem się oraz pomoże nadać mu układ tarasowy. Montaż murku oporowego pozwala uzyskać rewelacyjne efekty wizualne.

Murek oporowy – ABC najważniejszych informacji

murek oporowyMurki oporowe to po prostu ustawione obok siebie tzw. elki oporowe, które odpowiadają za jego wysoką wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Murek jest też odporny na zmienne warunki pogodowe oraz żywotny. Szczególnie popularnym miejscem jego stosowania są ogrody tarasowe, w których pomaga w stabilizacji poszczególnych pięter gruntu. Jest też stosowany, gdy istnieje zagrożenie osuwania się gruntów lub innych nagłych zmian w jego powierzchniowych warstwach. Często wykorzystuje się je w celu prewencyjnego zabezpieczenia gruntu pochyłego.

Konstrukcja elek stanowi ich główny atut. W przekroju mają one kształt dużych liter L. Dzięki temu doskonale przenoszą oddziaływania fizyczne oraz są trwałą podporą. Wytrzymują duże naciski boczne wywierane przez grunt oraz są w stanie zatrzymać różne jego składniki. Nie ma obaw, że pod ich wpływem dojdzie do zapadania się ziemi lub erozji gleby. Na podtrzymywanym za ich pomocą gruncie można bez problemu sadzić rozmaite rabatki.

Pozwolenie na murek podporowy – konieczne, czy nie?

Choć murek podporowy nie jest dużych rozmiarów konstrukcją, to jednak wymaga uzyskania odpowiednich pozwoleń, by mógł zostać wykonany. Zgodnie z przepisami przedstawionymi w artykule 28 ust. 1 prawa budowlanego, do uzyskania pozwolenia konieczne jest załatwienie szeregu formalności. Potrzebne będą te same dokumenty, których wymaga się do uzyskania pozwolenia na wybudowanie domu. Przede wszystkim – projekt zagospodarowania terenu wraz z projektem architektoniczno-budowlanym.

Oczywiście, nie mogą one zostać wykonane samodzielnie, ale przez osobę uprawnioną do planowania konstrukcji budowlanych. Tym samym murek oporowy postawiony bez uzyskania pozwolenia będzie traktowany jako samowola budowlana. Jego twórcy mogą otrzymać z tego tytułu karę finansową oraz nakaz jego rozebrania.

Murek podporowy jako ogrodzenie na działce

To samo dotyczy wykorzystania murku podporowego jako ogrodzenia na swojej działce. Choć przepisy prawa budowlanego określają, że ogrodzenie do wysokości 2,2 metra nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, to jednak nie dotyczy to murku podporowego.

Przyczyna jest prosta – nie jest on przeznaczony bezpośrednio do tworzenia ogrodzenia, ale do tworzenia ochrony przed osuwiskami. Tym samym, niezależnie gdzie zostanie usytuowany oraz czy będzie pełnił wyłącznie funkcję ogrodzenia, wciąż wymagane jest pozwolenie. Dlatego nie warto ryzykować i lepiej załatwić wszelkie formalności przed jakimkolwiek zastosowaniem murków podporowych w swoim ogrodzie.