Jak dbać o czystość stopni skarpowych?

Stopnie skarpowe są często stosowane na terenie o niejednolitej powierzchni. Dzięki ich wykorzystaniu, mamy możliwość stworzenia konstrukcji wytrzymałej, funkcjonalnej i zarazem estetycznej. Stopnie skarbowe są często wybierane w wersji prefabrykowanej, co pozwala na ich układanie zgodnie z potrzebami i wymogami danego gruntu. W tym artykule przybliżamy specyfikę stopni skarpowych, skupiając się na obowiązkach związanych z ich czyszczeniem. Podpowiadamy jakie środki i rozwiązania warto w tym celu zastosować oraz jak wygląda troska o stopnie skarpowe krok po kroku.

Montaż schodów skarpowych a warunki ich wykorzystania

Jak dbać o czystość stopni skarpowych

Przed wykonaniem stopni skarpowych warto pamiętać o najważniejszych przygotowaniach, które zagwarantują ich prawidłowe ułożenie, a tym samym ułatwią czyszczenie w przyszłości. Przede wszystkim stopnie należy układać na wyrównanym terenie, wziąwszy pod uwagę m.in. kąt nachylenia. Na tej podstawie należy dobrać schody o konkretnej długości i szerokości.

Ważne jest także przygotowanie podstawy, w formie wysypki żwirowej lub betonowej. Stworzenie odpowiednich, stabilnych warunków ułatwi czyszczenie stopni w przyszłości oraz będzie przeciwdziałać gromadzeniu się zabrudzeń stałych. Łącząc poszczególne stopnie należy zachować pomiędzy nimi równomierną odległość, a także kąt nachylenia.

Warto też stosować dobrej jakości spoiwa, niezależnie czy wybrane zostały zaprawy cementowe czy też kleje dedykowane do betonu. Jedynie wysokiej jakości środki pozwolą wzmocnić wytrzymałość całej konstrukcji, przeciwdziałając jej deformacjom sprzyjającym gromadzeniu się zanieczyszczeń.

Troska o stopnie skarpowe usuwanie zanieczyszczeń organicznych

Najważniejsza jest regularna konserwacja stopni, pozwalająca zachować je w najlepszej formie przez długi czas. Zaleca się regularne usuwanie zanieczyszczeń stałych niesionych przez wiatr – liści, suchych gałązek, pyłków i innych odpadków organicznych. Warto też od czasu do czasu nadzorować stan fug wykorzystanych pomiędzy poszczególnymi stopniami. Jeśli zauważymy jakieś większe ubytki – warto je uzupełnić od razu, co pozwoli zapobiec wnikaniu wody w głąb podłoża.

Do ważnych zadań zalicza się także czyszczenie z mchów i porostów, które wywołują negatywny wpływ na właściwości betonu. Zaleca się stosowanie dedykowanych do tego środków, które pozwolą usunąć mech z najtrudniej dostępnych wgłębień i innych miejsc.

Ochrona i zapobieganie uszkodzeniom mechanicznym

By przeciwdziałać powstawaniu zarysowań i draśnięć, warto stosować impregnaty do kamienia lub betonu, które zablokują pory i utrudnią wilgoci dostęp do środka materiału. Zabezpieczenie takie warto stosować szczególnie przed nastaniem zimy i pierwszymi mrozami lub opadami śniegu.

Dzięki regularnie powtarzanej konserwacji połączonej z impregnacją, stopnie skarpowe zachowują swój atrakcyjny wygląd na dłużej, a ich powierzchnia pozostanie atrakcyjna i gładka przez wiele lat eksploatacji.