Fundament pod ogrodzenie - jaki powinien być?

Wszystkie fundamenty, także te pod ogrodzeniem, powinny zostać wykonane w sposób solidny i dokładny. Będą przenosić ciężar słupków, ogrodzenia i bram, rozkładając go na podłożu gruntowym. Dobrze wykonany fundament powinien być stabilny oraz wytrzymały na różne obciążenia. Poniżej przyglądamy się temu zagadnieniu z bliska. Podpowiadamy jakie typy fundamentów stosuje się pod ogrodzeniem oraz kiedy i dlaczego warto zdecydować się na konkretny spośród nich.

Najpopularniejsze rodzaje fundamentów pod ogrodzenie

betonowe fundamentyWśród stosowanych typów fundamentów znajdują się dwa główne. Jest to fundament punktowy oraz ciągły. Wybór konkretnego rozwiązania należy dopasować przede wszystkim do typu wybranego ogrodzenia oraz gruntu.

Fundamenty punktowe stosuje się, jeśli ogrodzenie będzie wykonane z siatki lub też stalowych przęseł. Warto je wybierać, gdy potrzebne jest silne i stabilne podparcie. Głębokość fundamentów może sięgać od 50 do 70 cm. w miejscach, w których znajdą się słupki ogrodzeniowe. W wykonane wykopy wlewa się beton, a następnie wprowadza słupek. W trakcie montażu warto upewnić się, czy utrzymuje pozycję pionową oraz zapewnić mu stabilne podparcie do momentu, aż beton będzie twardy.

Do ogrodzenia typu murowanego lub z kamienia warto wybierać fundamenty ciągłe. Ten typ podstawy jest ułożony wzdłuż całego ogrodzenia. Wykonywany jest z betonu, klinkieru bądź też gotowych elementów betonowych. Głębokość fundamentów powinna w tym wypadku wynosić około 80-140 cm. Dokładna wartość zależy przede wszystkim od strefy klimatycznej, warunków glebowych oraz typu ogrodzenia, jakie zostanie wykonane. Po wykopaniu rowów, rozkłada się w nich drewniany szalunek (z desek) i wylewa fundament. Jeśli ogrodzenie będzie szczególnie ciężkie, zbrojenie fundamentów może zostać wykonane przy użyciu metalowych prętów.

Jak wykonać fundament pod ogrodzenie?

Pierwszą najważniejszą sprawą jest ustalenie miejsca przebiegu i głębokości fundamentów. W przypadku gruntów zwiększających objętość w okresach mrozów, należy dokopać się poniżej strefy zamarzania. Dotyczy to zwłaszcza gruntów z gliny, iłu, torfu lub piasku pylastego. Jeśli grunt nie zwiększa swojej objętości zimą, wówczas wystarczy głębokość 60 cm.

Ważnym wyznacznikiem jest także strefa klimatyczna w konkretnym obrębie naszego kraju. Zachodnia i częściowo północna część Polski wymaga dokopania się na głębokość 80 cm. W Polsce środkowej i częściowo północnej konieczne jest sięgnięcia nawet na 100 cm. W południowej i wschodniej części Polski należy wykonać fundamenty na głębokości 120 cm. W przypadku północno-wschodniej części kraju, powinny sięgać nawet na 140 cm.

Do wykonywania wykopów głębokich warto wykorzystać niewielkich rozmiarów koparki. Należy też unikać wylewania betonu bezpośrednio do gruntu, wykorzystując jako zabezpieczenie drewniane deski. Po dwóch tygodniach od wylania betonu można je usunąć. Alternatywnym rozwiązaniem jest wyłożenie wykopu folią. Ponadto należy zwrócić uwagę na szerokość fundamentów, które powinny być przynajmniej tych samych rozmiarów co samo ogrodzenie. W okolicy słupków warto dodatkowo zwiększyć ich szerokość.