Zalety korzystania z prefabrykatów betonowych

Stosowanie prefabrykatów betonowych w budownictwie rozpoczęło się w XIX wieku. Głównym powodem ich wykorzystania jest możliwość przyspieszenia tempa realizacji prac oraz obniżenia związanych z tym kosztów. Nie wyczerpuje to oczywiście całej gamy korzyści, które wynikają z ich wyboru. Poniżej przybliżamy ten temat oraz podpowiadamy dlaczego wykorzystanie prefabrykatów jest z roku na rok coraz popularniejsze oraz dlaczego warto włączyć je do realizacji swoich inwestycji budowlanych.

Kiedy warto stosować prefabrykaty betonowe?

prefabrykaty betonoweNajczęściej wykorzystuje się je w czasie tworzenia takich konstrukcji jak domy jednorodzinne, wielokondygnacyjne budynki mieszkalne, obiekty sportowe, budynki komercyjne, centra handlowe, elementy infrastruktury miejskiej, budynki rolnicze, obiekty przemysłowe. Oczywiście lista potencjalnych zastosowań prefabrykatów betonowych jest o wiele dłuższa. Mogą bowiem zostać użyte wszędzie tam, gdzie pojawia się możliwość skorzystania z gotowych elementów betonowych, zamiast samodzielnego ich wykonania od podstaw.

Najważniejsze korzyści z wyboru prefabrykatów

Prefabrykaty betonowe należy stosować przede wszystkim, gdy inwestorom zależy na jak najszybszym sfinalizowaniu danej budowy. Pozwalają na skrócenie czasu potrzebnego na ukończenie konstrukcji, a także na obniżenie związanych z tym kosztów. Montaż prefabrykatów przebiega bowiem szybciej oraz wymaga udziału mniejszej liczby pracowników niż wykonanie poszczególnych elementów od podstaw. Oczywiście im krótszy czas potrzeby na zakończenie inwestycji, tym mniejsze zapotrzebowanie na udział pracowników budowlanych.

Istotną zaletą jest także duża niezależność, jaką daje zastosowanie prefabrykatów. Przede wszystkim – budowa może być realizowana o dowolnej porze roku oraz niezależnie od panującej aury pogodowej. Opady atmosferyczne znacząco utrudniają możliwość przeprowadzania prac mokrych, wylewania i formowania betonu. Dzięki skorzystaniu z prefabrykatów nie stanowi to żadnego problemu.

Nie mniej ważny jest fakt, że prefabrykaty są wykonywane w sposób nowoczesny i wysoce trwały. Dzięki temu tworzone za ich pomocą konstrukcję będą stabilne i wytrzymałe, bardziej niż te wykonane w sposób tradycyjny. Nie należy też martwić się o takie kwestie jak izolacja termiczna lub akustyczna, bądź podatność na wibracje. Prefabrykaty betonowe odznaczają się pod tym względem podwyższoną jakością oraz optymalnym poziomem gęstości i porowatości. Nadają się więc doskonale do tworzenia budynków ulokowanych w hałaśliwej i ruchliwej okolicy lub w miejscach wystawionych na oddziaływanie niskich temperatur i wiatru.

Warto też zwrócić uwagę na korzyści typowo organizacyjne związane z przebiegiem prac. Wykorzystanie prefabrykatów pozwala na lepsze utrzymanie porządku na placu budowy, niż w czasie samodzielnego formowania betonu od podstaw. Prefabrykaty mogą być co prawa uciążliwe w czasie transportu, jednak dzięki nim plac budowy jest lepiej zorganizowany i nie znajdują się na nim materiały niepotrzebne lub nieużywane. Ponadto nie wymagają tak intensywnego zabezpieczania przed opadami atmosferycznymi jak surowy beton.